CERTYFIKOWANY EKSPERT DIAMENTÓW

Kolczyki

Kolczyki

Kolczyki – jest to niewielki ozdobny przedmiot. Stanowi część biżuterii noszonej najczęściej w małżowinie usznej, choć można je również założyć w innych miejscach ciała. Kolczyki najczęściej tworzy się z tytanu, stali chirurgicznej, srebra czy też z bioplastu. Rzadkością zdarzają się kościane lub drewniane. Popularność zyskują również ozdoby na uszy wykonane z rogu bawoła azjatyckiego, które zawierają kreatynę, przez co ciało ludzkie je akceptuje i nie wytwarza nieprzyjemnego zapachu.

Historia kolczyków

Oficjalny i udokumentowany początek kolczyków, przypisany jest na IV tysiąclecie przed naszą erą. Na lodowcu w Austrii, archeolodzy odkryli wówczas szczątki praczłowieka, który z całą pewnością miał przekłuty płatek uszny. Babilońskie reliefy również ujawniają, że uszy zdobiła także armia wojowników. Kolejne przykłady dotyczą Persów, Kreteńczyków, Egipcjan czy Celtów.

Gdy nastały czasy średniowieczne, moda ozdabiania uszu poszła w niepamięć. Do łaski biżuteryjnej kolczyki wróciły dopiero w późnym renesansie. Choć koczyki miały wśród ozdób swoje silniejsze i słabsze momenty, to utrzymały się, ewoluując wraz z aktualnymi w każdej epoce trendami.

Znaczenie kolczyków

Wśród plemion afrykańskich istniało wiele form kolczykowania. Jednym, z nich było przekłuwanie dolnej wargi, która pod wpływem obciążenia rozciągała się, gdy miała ona odpowiednie rozmiary, w powstałą dziurę wkładano drewniany lub gliniany okrąg. W wielu plemionach afrykańskich jest to symbol piękna. Również małżowiny uszne odgrywały bardzo dużą rolę, ponieważ im większa oraz bardziej naciągnięta, tym status społeczny danego współplemieńca był wyższy.

Kolczyki nie były popularne tylko i wyłącznie wśród plemion w różnych częściach świata – można je było również spotkać u żeglarzy, którzy mieli w zwyczaju przebijać jedno ucho, gdy przekroczyli równik. Kolczyk w uchu miał jeszcze jedna ważną funkcję – kiedyś wierzono, że zapewni sokoli wzrok, a jak wiadomo nie od dziś, aby dostać się na statek, jednym z głównych wymogów jest bardzo dobry wzrok.

W imperium Rzymskim ozdoby na uszy pełniły wiele funkcji. Przekłute ucho było wyrazem bogactwa oraz wysokiego statusu społecznego. Rzymscy wojownicy przebijali sobie sutki na znak swojej odwagi i męstwa.

Dzisiaj na całe szczęście głównym powodem noszenia kolczyków są względy estetyczne. Kolczyki ślubne zakładamy do podkreślenia wyjątkowej kreacji, pozłacane nosimy na co dzień, a eleganckie zakładamy na uroczyste kolacje. Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi wyrobami.