CERTYFIKOWANY EKSPERT DIAMENTÓW

Bransoletki

Bransoletki

Zapraszamy do obejrzenia naszych bransoletek, które zadowolą każde gusta! Przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się z historią tej przepięknej biżuterii.
Bransoletka – słowo pochodzące z języka francuskiego „brucele”. Jest to półkolista ozdoba noszona na nadgarstku, zatem wchodzi w skład elementów biżuterii osobistej. Bransoletki bardzo często robione są z metalu, skóry, tkanin, czy też szkła lub drewna. Do ozdabiania bransoletek często wykorzystywane są elementy kamienia lub muszli. Warto zwrócić uwagę na to, że bransoletki pomimo swojej funkcji ozdobnej, mogą mieć również zadanie terapeutyczne czy też identyfikacyjne jak np. antyalergiczne.

Znaczenie kulturowe

W różnych kulturach noszenie bransoletek ma inne znaczenie.
W Bułgarii jest tradycja, która nosi nazwę Martynice. Mieszkańcy obdarowują się wtedy czerwono-białymi włóczkami, które nosi się przyczepione do ubrania. Zadaniem tych bransoletek jest odganianie złych mocy.

W kulturze Zapachów, andyjskich Indian z Salty w Argentynie używane są jako amulety, które mają chronić przed złym okiem, hisz. „el mal de ojo”.

W regionach Indii kobiety, które są zamężne, noszą bransoletki nazwane z języka hindi kankan (ang. Bankę). Najczęściej wykonane są ze złota, srebra lub platyny. Kankan niekiedy jest również zakładany przez mężczyzn.

W starożytnym sanktuarium maryjnym w Sydnaya, mnisi rozdają białe nitki na znak opieki Madonny nad wiernymi.

Rodzaje bransoletek

Bransoletki żelowe

Są to kolorowe paski z plastiku, których noszenie zapoczątkował Leńce Armstrong ze względu na swoją chorobę. Symbolem akcji były żółte bransoletki z napisem Live Strong (Żyj mocno).

Tenis brucele

To ozdoby damskie, w której drobne diamenty połączone są ze sobą w symetryczny szereg. Bransoletka wzięła swoją nazwę od wydarzenia, które miało miejsce w 1987 roku. Chris Ebert miała na ręce elegancką, wysadzaną diamentami bransoletkę. W pewnym momencie bransoletka rozerwała się, co spowodowało przerwanie meczu i umożliwienie zebrania rozsypanych diamentów. Od tego wydarzenia zaczęto nazywać je bransoletkami tenisowymi. Noszą je m.in. Serena Williams oraz Gabriela Sabatini.

Charme barciele lub italian charm bracelet

Jest to typ biżuterii damskiej noszonej na nadgarstku. Do tego typu ozdób przywieszane są najczęściej niewielkie błyskotki symbolizujące przedmioty – są to swego rodzaju talizmany. Przykładami takich zawieszek jest samolot, który symbolizuje życie pełne podróży i przygód lub torebka damska, czyli życie w obfitości.